Deel dit artikel:

Evade 4: Specialized maakt z’n aero helm beter geventileerd

De S-Works Evade 4 is het aerodynamische helmmodel van Specialized. Niet alleen heeft de helm een verbeterde luchtweerstand, maar ook de koeling is een stukje geoptimaliseerd. Al is op dat vlak het verschil met de Evade 3 subtiel te noemen.

Onderschat niet hoe bepalend de helm op je knikker is voor je aerodynamica als fietser. Maar het probleem met meer aerodynamisch vormgegeven helmen is dat ze vaak een minder goeie ventilatie hebben en dus al snel warmer aanvoelen. Fabrikanten zijn dus altijd op zoek naar de gulden middenweg tussen zo weinig mogelijk luchtweerstand en zo veel mogelijk verkoeling.

(Lees verder onder de foto’s)

Ook Specialized doet nu een nieuwe worp met de S-Works Evade 4. In vergelijking met het vorige model is de Evade 4 2,4% ‘koeler’ geworden. Hoe de Amerikanen dat meten? Met behulp van een mannequinpop met een metalen hoofd dat kan worden ‘verwarmd’. Met een hittecamera wordt vervolgens gecheckt hoe goed de airflow in de windtunnel dat metalen hoofd afkoelt.

Wat zorgt precies voor die verbeterde koeling? Een aangepaste vorm van de verluchtingsgaten, de interne kanalen en de toevoeging – of eerder de terugkeer – van de ‘mouthport’: twee extra, smalle gaten onderaan de voorzijde van de helm, die er bij de Evade 1 en 2 ook waren, maar waarvan de Evade 3 niet meer was voorzien.

Ondanks de verbeterde koeling en ook de iets rondere pasvorm maakt Specialized zich sterk dat de Evade 4 even aerodynamisch is dan zijn voorganger. Meer dan honderd testuren in de windtunnel moeten dat bewijzen. Qua vorm is de helm achteraan wel opvallend langer geworden dan de Evade 3.

De S-Works Evade 4 is in vijf standen in hoogte instelbaar en je draait hem achteraan heel precies aan met behulp van een BOA FS2-sluiting. De helm is bovendien ook uitgerust met lichtgewicht MIPS Air Node Pro-kussentjes met sneldrogende Coolmax-technologie. Het MIPS-systeem biedt een extra bescherming tegen rotatiekrachten tijdens valpartijen.

In maat M weegt deze nieuwe helm 330 gram. Hij is verkrijgbaar in zes kleuren

De adviesprijs is € 329.

Meer info vind je op de website van Specialized.

Eerste indruk

Tijdens een perskamp aan de Spaanse Costa Brava kon ik de nieuwe S-Works Evade 4 al enkele keren dragen en wat meteen opvalt, is het comfort. De BOA-sluiting zorgt ervoor dat je de helm heel precies kan aandraaien zodat er geen irritante drukpunten ontstaan. Zeker wanneer je de nieuwe Evade ook op de juiste hoogte instelt, voelt de pasvorm simpelweg natuurlijk en fijn. Ook de kinriempjes liggen meteen netjes tegen je huid aan, iets wat bij mij niet altijd het geval was toen ik vorige modellen van Specialized-helmen droeg. Je kan de riempjes onder de oren wel wat anders instellen, maar echt makkelijk gaat dat niet.

Ik heb te weinig met de Evade 3 kunnen fietsen om te kunnen zeggen dat de 2,4% betere ventilatie van deze S-Works Evade 4 ook effectief voelbaar is. Wel is de aerodynamische helm duidelijk warmer dan bijvoorbeeld de lichte S-Works Prevail 3 die ik wél al gedurende vele honderden kilometers op mijn bol heb gezet. Ondanks de milde temperaturen aan de Costa Brava in mei, parelde er best veel zweet van mijn voorhoofd naar beneden tijdens de langere klimmen in vrij vochtige omstandigheden. Toch werd de temperatuur rond mijn hersenpan nooit echt onaangenaam en ik neem dat beetje extra zweet wel voor lief, wetende dat ik als een soort Remco ‘van den Aldi’ extra efficiënt door de wind kan snijden. Bovendien drogen de MIPS-kussentjes met Coolmax-technologie ook snel op.

De looks van de helm zijn toch opvallend anders – en naar mijn mening ook beter – geworden dan die van de Evade 3. De ‘mouth port’ knipoogt naar de eerste iteraties van de Evade, de Prevail en de Propero. Ook bij die helmen was een soort horizontale gleuf op het voorhoofd aanwezig en dat was een visueel element dat ik toch altijd erg kon smaken. Door de helm naar achteren toe een stukje langer te maken, ziet hij er daar ook gestroomlijnder en agressiever uit.

Met zijn 330 gram hoort de S-Works Evade 3 niet thuis in het segment van de lichte helmen en ook in vergelijking met andere moderne aero helmen is het geen waarde die verbaast. Maar ik vind dat gewicht allerminst voelbaar eens je de helm draagt. Op dat vlak zie ik het dus niet meteen als een minpunt.